PARTNERSKA IN ZAKONSKA TERAPIJA in svetovanje
Partnerski odnos je lahko vir globokega občutka povezanosti, varnosti in izpolnjenosti – a hkrati tudi prizorišče razočaranj, bolečine in nerazumevanja. V partnerski terapiji ustvarimo varen prostor, kjer se lahko ponovno srečata – drug z drugim in vsak s seboj.
Če v partnerskem odnosu doživljata nezadovoljstvo, pa sta obenem pripravljena narediti korake k spremembi vzorcev mišljenja in delovanja, je partnerska terapija lahko prava pot za vaju.
Kot terapevt, ki deluje na področju zakonske in družinske terapije, sem posebej pozoren na raznolikost partnerskih dinamik – tudi tistih znotraj LGBT skupnosti. Terapevtski proces prilagajam tako, da podpira vajino avtentičnost, okrepi stik med vama in pomaga pri vzpostavljanju bližine, ki je realna in krepilna za odnos.
Številni pari opisujejo izkušnjo partnerske terapije kot pomembno prelomnico, ki jim je pomagala ozavestiti lastne odzive in čustvene vzorce, razviti več sprejemanja in sočutja – tako do sebe kot do partnerja. Pogosto poročajo tudi o večji notranji umirjenosti, več zaupanja in občutku ljubezni, ki se ponovno prebudi ali poglobi.
Kdaj je partnerska terapija smiselna?
Partnerska terapija ni namenjena le »reševanju težav«, ampak poglobljenemu raziskovanju vajinega odnosa in njegovih temeljev. Pomaga lahko, kadar se soočate z:
- pogostimi prepiri in občutkom, da se vrtita v začaranem krogu,
- čustveno oddaljenostjo in izgubo bližine,
- težavami v spolnosti ali intimi,
- nezvestobo in izgubo zaupanja,
- razlikami v pričakovanjih, vrednotah ali življenjskem slogu,
- občutkom, da drug drugega ne slišita ali ne razumeta več,
- vprašanjem, ali ostati skupaj ali se raziti.
Kaj lahko pričakujeta?
Partnerska terapija vama omogoča, da:
- se naučita iskrene in sočutne komunikacije,
- prepoznata globlje vzorce v odnosu in jih začneta preobražati,
- ozavestita lastne potrebe, rane in meje,
- ponovno zgradita most zaupanja in povezanosti,
- raziščeta možnost skupne prihodnosti – ali pa se z več dostojanstva
in razumevanja razideta.
Kako poteka?
Srečanja običajno trajajo 60 do 90 minut,
potekajo v živo ali online, v dogovoru s parom.
Včasih vključimo tudi individualna srečanja,
če je to smiselno za poglobljeno razumevanje
dinamike odnosa.
srečanja
Točnost je zelo pomembna. Na terapije prihajate točno ob dogovorjeni uri, ne veliko prej ali malo po tem. Vaše redna udeležba nakazuje na vaš dober odnos do terapije in psihoterapevta. Terapevt zaradi vašega zamujanja ne bo podaljšal trajanja ure, sej ima naročene druge kliente. Med terapevtskimi urami ima terapevt običajno 15 -30 minut za pripravo na naslednjo terapijo.
Odpoved termina možna najkasneje 24 ur pred dogovorjeno uro. V primeru poznejše odpovedi ali izostanka brez obvestila bo termin potrebno poravnati. Razumem, da včasih pride do nepredvidenih okoliščin, vendar vas prosim za razumevanje glede politike odpovedi.
O sebi govorite odkrito, brez zadržkov ali ovir – terapevt je tam za vas. Brez odkritosti je težko prepoznavati in razreševati težave.
Ko se naročite na psihoterapijo, lahko izberete vzdevek ter mail, ki ne odkrije vaše identitete. Na drugi strani pa je pomembno vedeti, da je zaupljivost in odkritost do psihoterapevta ključ do učinkovite terapije ter njene uspešnosti.
»Človek ni žrtev,
ampak sooblikovalec
svoje usode.«
Viktor E. Frankl
moj pristop
V terapiji se opiram na eksistencialno, relacijsko in logoterapevtsko smer,
ki poudarja pomen osebne odgovornosti, svobode in iskanja smisla tudi v odnosu.
Vključujem elemente čuječnosti, telesnega zavedanja in po potrebi duhovnih
vprašanj, kadar par to želi. Terapija ni ocenjevanje – je povabilo k resničnosti,
ranljivosti in iskrenemu srečanju.